Nedávno vyšla na veřejnost zpráva o tom, že Google nově bude zohledňovat webové stránky, které používají https, tedy šifrovaný protokol. Tato, pro někoho poněkud nenápadná zpráva, může poměrně výrazně zamíchat s kartami webů a jejich pozicemi na největším internetovém vyhledávači. Navíc by mohla přimět mnohem více webmasterů a tvůrců webů využívat primárně šifrovaný protokol. To by výrazně zvýšilo zabezpečení obsahů webů i webů samotných.

My již nějaký rok používáme https u svých webových projektů. Vyzkoušejte např. https://www.studiografix.cz nebo https://www.radicestujeme.eu/denik/ . Jaký je rozdíl mezi http a https?

Rozdíl je v šifrování komunikace mezi serverem a klientem. Pokud web používá pouze http, je to jako by dva lidé spolu hovořili. Třetímu, nechtěnému posluchači, postačí být v dosahu hovoru, aby si rozhovor vyslechl. U https je to jiné – je to podobné tomu, jako by ony dvě osoby hovořili mandarinskou čínštinou a třetí osoba neměla překladatele. Výsledek u https je tedy takový, že případný hacker či jiný útočník, „vidí“ komunikaci mezi webem a klientem, ale nerozumí ji. Naopak u http je vše krásně čitelné.

My používáme https nejen u webů, ale také u emailové komunikace. Zde se domníváme, je důležitost šifrování ještě větší, než u samotných webů (pokud nehovoříme např. o internetovém bankovnictví). Všichni naši klienti dostali návod, nebo jim byl přímo emailový klient nakonfigurován tak, aby využíváli pouze šifrovaný imap protokol, tzv. imaps.

Nově tedy, až ve vyhledávání na Google uvidíte, že adresa stránky začínáte https, místo http, nebojte se, vaše komunikace s webem je šifrovaná.